Bóle głowy są powszechne i przyjmują rozmaitą postać. Na podstawie ich przebiegu i nasilenia można przypuszczać możliwe przyczyny ich powstawania. Często zgłaszaną dolegliwością jest uciążliwy i pulsujący ból głowy, co jest typowe zwłaszcza dla migreny, choć nie jest to jedyne możliwe źródło przypadłości. Jak rozpoznać i łagodzić ból głowy? Dowiedz się więcej o powodach jego występowania i objawach oraz poznaj skuteczne sposoby pozwalające go uśmierzyć!
Spis treści:
Czym się cechuje pulsujący ból głowy i jak go rozpoznać?
Pulsujący i napięciowy ból głowy – najczęstsze rodzaje bólu samoistnego
Jakie są inne możliwe przyczyny bólu głowy?
Jak szybko uśmierzyć tę dolegliwość? Farmakoterapia
Inne sposoby łagodzenia objawów migreny i wysiłkowego bólu głowy
Czym się cechuje pulsujący ból głowy i jak go rozpoznać?
Każdy rodzaj bólu jest doznaniem subiektywnym, trudnym do sklasyfikowania. Jednak na podstawie objawów zgłaszanych przez osoby cierpiące z powodu bólu głowy wyróżniono wiele jego podstawowych typów. Jednym ze stosunkowo częstych jest ten pulsujący. Bywa on porównywany do wrażenia skurczu w obrębie tętnicy skroniowej. Odczuwany jest, jakby krew szybciej krążyła i rozpierała skórę od środka. Zwykle opisuje się go jako tępy ból. Może on występować na różnych częściach głowy, ale najczęściej jest boczny i jednostronny, odczuwany przy skroni.
Ten rodzaj dolegliwości można pomylić z innymi typami bólów głowy, zwłaszcza:
Piorunującym bólem głowy – jest to bardzo silny ból, który pojawia się nagle. Bywa porównywany do dolegliwości przy urazie głowy czy nawet uderzeniu pioruna – stąd nazwa. Za ból taki najczęściej odpowiada skurcz naczyń mózgowych.
Klasterowy ból głowy – również jest to jednostronny ból głowy, ale zwykle towarzyszy mu również łzawienie oczu, wyciek z nosa. Ponadto taki ból zlokalizowany jest głównie w okolicy oka, niekiedy promieniuje do szczęki i tyłu głowy.
Kaszlowy ból głowy – nasila się podczas kaszlu. Zwykle towarzyszy infekcji i zapaleniu zatok przynosowych.
Kłujący ból głowy – powoduje napady silnego bólu na bardzo niewielkim obszarze. Przeszywające ukłucia mogą występować pojedynczo lub w seriach.
Krążkowy ból głowy – odczuwany jest jako tępe, zwykle nagłe i chwilowe ukłucia na niewielkim obszarze, które mogą przypominać pulsowanie, jednak pojawiają się w różnych partiach mięśni głowy.
Pulsujący i napięciowy ból głowy – najczęstsze rodzaje bólu samoistnego
Ból głowy dzieli się na samoistny (pierwotny, bez wyraźnej przyczyny) i wtórny, za który odpowiadają inne schorzenia. W większości przypadków przyczyny jego występowania nie są znane. Bólem głowy często określanym jako pulsujący może być migrena – jedna z najczęstszych postaci samoistnego bólu głowy. Symptomy mogą świadczyć także o napięciowym bólu głowy, który zwykle jest umiarkowany i ma charakter uciskowy. Może występować w różnych partiach głowy. Jego czas trwania, podobnie jak bólu migrenowego, jest różny – od kilku minut do kilku dni.
Jakie są inne możliwe przyczyny bólu głowy?
Rzadziej za występowanie bólu głowy o charakterze pulsującym odpowiadają schorzenia ogólnoustrojowe. Gdy tak się zdarza, zwykle pacjent zgłasza również inne oznaki towarzyszące. Ostry ból głowy tego typu może być spowodowany m.in. przez:
zapalenie nerwu trójdzielnego,
ostre zapalenie ucha środkowego,
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
zapalenie tętnicy skroniowej,
zapalenie zatok,
nadciśnienie tętnicze,
krwotok podpajęczynówkowy,
guzy mózgu.
Jak szybko uśmierzyć tę dolegliwość? Farmakoterapia
Zastosowanie znajdują leki dostępne bez recepty. Są to preparaty zawierające jeden składnik aktywny o działaniu przeciwbólowym lub kombinację kilku, które wzajemnie się uzupełniają lub potęgują działanie innych.
Aby złagodzić dolegliwości bólowe, doraźnie można przyjmować środki zawierające m.in. substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen) czy paracetamol. Zdarza się, że z migrenowym bólem głowy pojawiają się nudności, a nawet wymioty. W takich przypadkach można stosować również środki przeciwwymiotne.
Jeśli natomiast nie znasz przyczyny bólu głowy, a pojawia się on często, nagle lub wspólnie z innymi niepokojącymi objawami (np. zawrotami głowy), należy skonsultować się z lekarzem. Niekiedy wskazane jest wykonanie badań obrazowych i laboratoryjnych. Ich celem jest wykluczenie innych jednostek chorobowych, które mogą być przyczyną pulsującego bólu głowy.
Inne sposoby łagodzenia objawów migreny i wysiłkowego bólu głowy
Farmakologiczne, objawowe leczenie bólu głowy można wspierać innymi sposobami, w tym naturalnymi. W przypadku pulsującego bólu głowy o charakterze migrenowym lub wysiłkowym ulgę mogą przynieść zwłaszcza:
Chłodne okłady – przy bólu w okolicy skroni warto przykładać kompresy chłodzące. Dostępne są też specjalne maski zakładane na górną część głowy.
Przebywanie w ciemnym pomieszczeniu – u osób cierpiących na migrenę często występuje nadwrażliwość na światło. Przeczuwając zbliżający się atak lub w jego trakcie, warto zgasić światło, zasłonić okna lub nałożyć na oczy opaskę.
Regularna aktywność fizyczna – spacer na świeżym powietrzu może złagodzić umiarkowany ból, ale systematyczny ruch traktowany jest głównie jako metoda profilaktyczna przy migrenie.
Odpoczynek – przy ostrym bólu warto przyjąć komfortową pozycję ciała i odpocząć. Niewskazane jest natomiast zbyt długie leżenie, ponieważ może nasilać ból.
Zbilansowana dieta – niezdrowe żywienie skutkujące niedoborami witamin i minerałów może inicjować bóle głowy. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce. Należy też wypijać dużo wody każdego dnia. Natomiast wskazane jest unikanie alkoholu i napojów energetycznych, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i wzrostu ciśnienia krwi.
Pomoc przy przewlekłych bólach głowy można uzyskać również u specjalistów rehabilitacji, medycyny snu, psychologów, lekarzy medycyny estetycznej. Przy migrenach stosowane są zabiegi zakresu fizjoterapii i fizykoterapii, np. elektrostymulacja. W celu zmniejszenia częstotliwości ataków i ograniczenia dolegliwości wskazane bywa też przyjmowanie leków, np. o działaniu przeciwdepresyjnym. Jedną z form terapii jest także podanie toksyny botulinowej, która ogranicza kurczliwość mięśni u części pacjentów i na ograniczony czas eliminuje lub łagodzi napady migreny.
Bibliografia:
Prusiński A.: Bóle głowy - wybrane problemy. https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/viewFile/20090/15793.
https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.4.
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152658,bol-glowy.
PM-PL-XCDRN-24-00014