Migrena kojarzona jest przede wszystkim z silnym, pulsującym bólem głowy, który powoduje ogólnie złe samopoczucie. Tymczasem bardzo często towarzyszy jej tzw. aura – charakterystyczne objawy neurologiczne, poprzedzające ból. Najczęściej są to zaburzenia widzenia. Co warto wiedzieć o migrenie z aurą i bez aury?
Spis treści:
Czym jest migrena?
Przyczyny migrenowego bólu głowy
Objawy migreny bez aury
Objawy migreny z aurą
Jak wygląda atak migreny ocznej?
Na czym polega leczenie migreny z aurą i bez aury?
Sposoby zapobiegania aurze migrenowej
Czym jest migrena?
Migrena to rodzaj pierwotnego bólu głowy, który pojawia się samoistnie, czyli bez konkretnej przyczyny. Dotyka przeważnie ludzi młodych – u 90% pacjentów pierwszy napad wystąpił przed 40. rokiem życia. Charakterystycznym objawem migreny jest pulsujący ból o dużym natężeniu występujący zazwyczaj po jednej stronie głowy (czasem zdarza się, że tworzy sie po obu stronach). Często pojawiają się też dodatkowe symptomy. Dolegliwości są często tak silne, że wyłączają chorego z codziennego życia. Po ustąpieniu napadu migreny w niedługim czasie może pojawić się następny, czasem jednak następuje przerwa, która trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Migrena może przybrać postać przewlekłą lub współwystępować z napięciowymi bólami głowy.
Przyczyny migrenowego bólu głowy
Migrena uwarunkowana jest genetycznie. Objawy powtarzają się u krewnych pierwszego stopnia. Dokładne przyczyny przypadłości nie zostały dotąd poznane. Wyróżnia się natomiast szereg czynników wyzwalających. U niektórych osób napady powodowane są przez określone pokarmy lub niewłaściwy tryb życia, np.:
stres,
żywność (m.in. czekolada i kakao, nabiał, alkohol, niektóre owoce, śledzie, tłuste potrawy),
zaburzenia hormonalne,
zbyt długi lub za krótki sen,
nadmierny wysiłek i zmęczenie,
leki (m.in. estrogeny),
gwałtowne zmiany pogody,
przebywanie na dużych wysokościach,
głód
jasne światło.
Objawy migreny bez aury
Migrena bez aury to dolegliwość, która objawia się nawracającymi bólami głowy trwającymi od 4 do 72 godzin. Ból zwykle lokalizuje się za gałką oczną, w czole i w skroni. Przeważnie jest jednostronny i podczas każdego napadu może występować po innej stronie. Rzadziej zdarzają się przypadki obustronnego czy też naprzemiennego bólu głowy.
Ból migrenowy pulsuje jak tętno. Przez pacjentów opisywany jest jako rozpierający lub rwący. U chorego mogą ponadto wystąpić: nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło, hałas, zapachy, dotyk, zawroty głowy. Oznaki migreny nasilają się podczas zwykłej aktywności fizycznej – chodzenia lub wchodzenia po schodach.
Kryterium rozpoznania migreny bez aury jest występowanie co najmniej 5 napadów bólu głowy o umiarkowanym lub ciężkim natężeniu, utrzymujących się przez 4–72 godziny. Dodatkowo muszą pojawić się przynajmniej 2 charakterystyczne cechy bólu migrenowego oraz objawy towarzyszące.
Objawy migreny z aurą
Dla migreny z aurą typowe są krótkotrwałe i całkowicie przemijające symptomy, które poprzedzają ból głowy. Powstają one u około 15-30% chorych. Aura migrenowa ma najczęściej postać zaburzeń wzrokowych w postaci zygzakowatych cieni, błysków świetlnych lub mroczków w polu widzenia, które trwają od kilkunastu minut do godziny.
W przebiegu migreny z aurą może dojść do zaburzeń:
widzenia,
czucia (drętwienie lub niedowład),
mowy (afazja),
ruchowych,
czynności pnia mózgu,
czynności siatkówki.
Objawy aury rozwijają się stopniowo. Podobnie jak ból najczęściej występują jednostronnie. Zdarzają się przypadki przedłużonej aury migrenowej, której oznaki neurologiczne utrzymują się dłużej niż godzinę. Ból głowy pojawia się po ich ustąpieniu lub jeszcze w czasie ich trwania.
Jak wygląda atak migreny ocznej?
Aura wzrokowa występuje w większości przypadków migreny z aurą. Charakterystycznym objawem jest występowanie przed oczami migocącego mroczka, plamek, błysków świetlnych, linii, zygzaków. Aura wzrokowa pojawia się po stronie bólu głowy i może zajmować połowę pola widzenia.
Napady migreny z aurą oczną mogą powodować również inne zaburzenia widzenia, np. zniekształcenie obrazu, postrzeganie przedmiotów jako nadmiernie małych lub dużych, widzenie mozaikowe, obecność plamistego ubytku w polu widzenia, niedowidzenie lub całkowita utrata wzroku. Należy pamiętać, że symptomy aury po pojawieniu się bólu ustępują.
Przed rozpoczęciem leczenia migreny ocznej konieczne jest wykluczenie innych chorób, mogących dawać podobne dolegliwości, m.in. jaskry, neuropatii nerwu wzrokowego czy przemijającego niedokrwienia mózgu.
Na czym polega leczenie migreny z aurą i bez aury?
Należy pamiętać, że migrenę może zdiagnozować tylko lekarz. To lekarz powinien ustalić właściwą farmakoterapię. Najpierw jednak musi wykluczyć inne przyczyny bólu i objawów neurologicznych. W przypadku migreny z aurą leczenie przeciwbólowe rozpoczyna się najczęściej dopiero po ustąpieniu aury. Łagodne i umiarkowane napady leczy się doraźnie przeważnie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Ważnym elementem terapii migreny przewlekłej jest leczenie profilaktyczne, które polega na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych w małych dawkach przez maksymalnie kilkanaście miesięcy. Po zakończeniu leczenia bóle głowy oraz objawy aury powinny ulec znacznej redukcji.
Sposoby zapobiegania aurze migrenowej
Osoby cierpiące na migrenę odczuwają często jej skutki w życiu codziennym. Napady obezwładniającego bólu głowy w znaczącym stopniu utrudniają wykonywanie obowiązków zawodowych i obniżają jakość życia. Dlatego chorzy poszukują skutecznych sposobów zapobiegania migrenie z aurą i bez aury. Metody niefarmakologiczne, które mogą pomóc w złagodzeniu napadów lub zmniejszeniu ich częstotliwości to m.in.:
regularna aktywność fizyczna,
techniki relaksacyjne,
lekki masaż lub ucisk,
ziołolecznictwo,
suplementacja witamin i elektrolitów,
akupunktura i akupresura,
neurostymulacja,
dieta eliminacyjna.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek metod leczenia migreny należy skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia:
Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W. (2007). Migrena — rozpoznanie i leczenie. In Forum Medycyny Rodzinnej, Vol. 1, No. 2, s. 109-114. https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10290/8790.
Goldstein J., Silberstein S. D., Saper J. R., Elkind A. H., Smith T. R., Gallagher R. M., Baggish J. (2005). Acetaminophen, aspirin, and caffeine versus sumatriptan succinate in the early treatment of migraine: results from the ASSET trial. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 45(8), s. 973-982.
Stępień A., Kozubski W., Rożniecki J., Domitrz I. (2020). Leczenie migreny. Zalecenia opracowane przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Ból, 21(2), s. 11-30.
Stępień A. Migrena. Neurologia po dyplomie. https://podyplomie.pl/uploads/ksiazki/KS_Neurologia-T3-Migrena.pdf [dostęp: 29.02.2024].
PM-PL-XCDRN-24-00015