Excerdin Main Logo
Ból głowy z przodu – dlaczego powstaje i jak mu przeciwdziałać?
Ból z przodu głowy upośledza codzienne funkcjonowanie i wpływa negatywnie na samopoczucie. Dolegliwość ta może być objawem samym w sobie lub sygnalizować rozwój wielu schorzeń, takich jak np. zapalenie zatok, udar lub guz mózgu. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu z przodu głowy? Jak pozbyć się bólu głowy z przodu i odzyskać komfort życia?
Slide Slide Slide Slide
Spis treści:
O czym świadczy ból głowy z przodu? To może być napięciowy ból głowy Ból z przodu głowy jest często objawem migreny Klasterowy ból głowy Co jeszcze może oznaczać ból z przodu głowy? Wady wzroku i choroby oczu Inne przyczyny bólu głowy z przodu – zapalenie zatok, uraz, guz mózgu Leczenie bólu głowy z przodu Jak zapobiec bólowi głowy z przodu? Profilaktyka
O czym świadczy ból głowy z przodu? To może być napięciowy ból głowy
Jedną przyczyn bólu z przodu głowy jest napięciowy ból głowy (NBG), który zaliczany jest do bólów pierwotnych (wg Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy). Etiologia bólu głowy tego rodzaju nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że NBG ma związek ze wzmożonym napięciem mięśni. Dużą rolę przy napięciowym bólu głowy z przodu odgrywają czynniki psychogenne, w szczególności silny stres oraz prowadzenie niehigienicznego trybu życia.
Napięciowy ból głowy zwykle obejmuje okolice skroni, choć może też być odczuwalny jako bólowa obręcz wokół głowy. W opinii pacjentów ból na charakter rozlany i tępy, nie towarzyszą mu wymioty ani nudności. Przy napadzie napięciowego bólu głowy mogą jednak wystąpić inne objawy, takie jak:
nadwrażliwość na światło i hałas,
zmniejszone łaknienie,
zespół chronicznego zmęczenia.
Czas utrzymywania się dolegliwości bólowych jest różny, zależy od danego przypadku i może trwać od kilku minut do nawet kilku dni. Warto dodać, że szczyt zachorowalności na ten rodzaj bólu przypada po 40. r.ż.
Ból z przodu głowy jest często objawem migreny
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ból z przodu głowy może być symptomem ataku migreny. Migrena to uwarunkowany genetycznie, przewlekły ból głowy, który częściej występuje u kobiet (15–18% populacji) niż u mężczyzn (6–8% populacji). Jest to choroba o nieznanym podłożu. W większości przypadków ból głowy występuje po jednej stronie, choć może też być obustronny lub naprzemienny. Poza silnymi bólami migrenowymi osoby zmagają się również z innymi uciążliwymi objawami, jak np. m.in.:
nudności i wymioty,
zaburzenia wzroku,
nadwrażliwości na światło i hałas,
sztywność szyi.
U części chorych na kilkadziesiąt godzin przed wystąpieniem ataku migreny mogą pojawić się wahania nastroju, problemy z koncentracją, senność, podenerwowanie. Czas trwania napadu migreny epizodycznej wynosi 4–72 godzin. Warto wspomnieć, że u około 10% ludzi dochodzi do transformacji migreny epizodycznej w przewlekłą. O przewlekłej postaci migreny mówimy, gdy ból głowy utrzymuje się przez minimum 15 dni w miesiącu. A z nich przynajmniej 8 jest dniami, kiedy ból głowy spełnia kryteria rozpoznania migreny i występuje przez minimum kolejne 3 miesiące lub też mija pod wpływem tryptanów, ergotaminy.
Jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko napadu migreny? Są to:
niektóre pokarmy (np. kawa, czekolada i czerwone wino, sery długodojrzewające),
niektóre leki (np. leki na nadciśnienie),
nagłe zmiany pogody,
niedosypianie lub zbyt długi sen,
jasne światło,
głodzenie się,
silny stres,
duży hałas,
mocne zapachy.
Kiedy ból części ciemieniowej oznacza migrenę?
Przyczyną bólu czubka głowy może być migrena. Ta przewlekła choroba najczęściej objawia się uczuciem pulsowania, które może obejmować różne obszary. Dolegliwości występują w formie napadów, trwających od kilku godzin do nawet wielu dni. Mogą one nawracać z różną częstotliwością. Typowe dla tej przypadłości jest występowanie objawów towarzyszących, takich jak np. nudności, wymioty, a także nadwrażliwość na światło, hałas, dotyk czy zapachy.
Najczęściej intensywny ból pojawia się po jednej stronie. Migrenowy ból głowy na czubku może występować z tzw. aurą, która zwykle zwiastuje epizod silnego bólu. Wówczas mogą pojawić się zaburzenia widzenia czy zawroty głowy, afazja (zaburzenia mowy), osłabienie siły i zakresu ruchu i ogólne pogorszenie samopoczucia. Aura może tworzyć się wspólnie z parestezjami, np. mrowieniem, drętwieniem i zaburzeniami czucia. Niekiedy objawy takie dają wrażenie bólu skóry głowy.
Klasterowy ból głowy
Ból głowy z przodu może być spowodowany zespołem Hortona zwanym również klasterowym bólem głowy. Ta rzadka choroba może mieć postać epizodyczną lub przewlekłą i jest częściej diagnozowana u mężczyzn. Zespół Hortona podobnie jak NBG i migrena zaliczany jest do pierwotnych bólów głowy, czyli pojawia się samoistnie i nie ma związku z żadną inną jednostką chorobową. Warto podkreślić, że osoba przy jego wystąpieniu doświadcza niezwykle silnego bólu głowy, który zawsze tworzy się po tej samej stronie i zaburza zdolności poznawcze. Ból ma charakter kłujący, jest bardzo nieprzyjemny, obejmuje okolice oczodołu, przyległej skroni i czoła. Ponadto może pojawić się:
zaczerwienienie oka,
wymioty,
uczucie zatkanego nosa,
przekrwienie spojówki,
obrzęk powieki,
opadnięcie powieki,
łzawienie oka,
zwężenie źrenic,
pocenie się okolicy czoła.
Co jeszcze może oznaczać ból z przodu głowy? Wady wzroku i choroby oczu
Ból głowy z przodu czoła i w okolicy gałki ocznej może być spowodowany różnymi chorobami okulistycznymi, w tym np. jaskrą. Przyczyną ataku jaskry jest nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. U chorego pojawia się silny ból oka i głowy, światłowstręt oraz zaburzenia widzenia. Co jeszcze może oznaczać ból głowy z przodu? Równie dobrze może być wynikiem przemęczenia wzroku, szczególnie jeśli spędzamy długie godziny przed monitorem komputera. Zdarza się, że dolegliwości bólowe są spowodowane niezdiagnozowaną jeszcze wadą wzroku – najczęściej dalekowzrocznością. Czynnikiem, który może mieć duży wpływ na częste bóle głowy z przodu, są źle dobrane okulary korekcyjne.
Inne przyczyny bólu głowy z przodu – zapalenie zatok, uraz, guz mózgu
Innymi przyczynami bólu głowy z przodu są:
zapalenie zatok obocznych nosa,
doznane urazy głowy,
guz mózgu,
udar mózgu,
tętniak mózgu,
neuralgia nerwu trójdzielnego.
Dolegliwości bólowe w przedniej części głowy mogą być również skutkiem nadużywania leków przeciwbólowych, takich jak np. paracetamol, ibuprofen, kwas ascetylosalicylowy. Mówimy wówczas o tzw. polekowym bólu głowy.
Leczenie bólu głowy z przodu
Należy podkreślić, że leczenie bólu głowy jest uzależnione od jego przyczyny i rodzaju. Dlatego w przypadku pojawienia się bólu głowy z przodu, zalecamy niezwłoczną wizytę u lekarza. Specjalista, korzystając z dostępnych metod diagnostycznych, dobierze najlepszą terapię dla danego pacjenta. W ramach leczenia doraźnego można sięgać po środki lecznicze o działaniu przeciwbólowym (ich zadaniem jest ograniczenie stymulacji bólowej).
Pamiętajmy, że leki zawsze powinny być przyjmowane zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce i wskazaniami lekarza. Niestety niektórzy chorzy nie przestrzegają zasad racjonalnej farmakoterapii i stosują nadmierne ilości leków przeciwbólowych, co zwiększa ryzyko rozwinięcia polekowego bólu głowy. Jeśli chodzi o niefarmakologiczne sposoby na ból głowy, ulgę choremu mogą przynieść rozmaite techniki relaksacyjne, medytacja, elektromiografia. ć po środki lecznicze o działaniu przeciwbólowym (ich zadaniem jest ograniczenie stymulacji bólowej).
Jak zapobiec bólowi głowy z przodu? Profilaktyka
Bez względu na rodzaj bólu głowy, warto zadbać o zdrowie wprowadzić pewne zmiany w codziennym życiu. Pamiętajmy o odpowiednim odpoczynku i nawadnianiu organizmu.  Każda osoba zmagająca się z dolegliwościami bólowymi w okolicy głowy, powinna stosować zbilansowaną dietę i odstawić używki. W miarę możliwości powinno się unikać w codziennym życiu wszelkich sytuacji stresujących i powodujących silne napięcie emocjonalne. W ramach profilaktyki migrenowej bardzo ważne jest unikanie czynników prowokujących kolejne napady. Wielu lekarzy rekomenduje pacjentom, aby prowadzili tzw. indywidualne dzienniczki migrenowe i zapisywali informacje na temat spożytych pokarmów, długości snu, pogody przed atakiem migreny.
Bibliografia:
https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/218,migrena [dostęp: 28.02.2024 r.],
https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/217,napieciowy-bol-glowy [dostęp: 28.02.2024 r.],
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152658,bol-glowy [dostęp: 28.02.2024 r.].
PM-PL-XCDRN-24-00008s