Excerdin Main Logo
Czym charakteryzuje się migrena oczna?
Jak uśmierzać ból przy migrenie siatkówkowej?
Sporadyczne bóle głowy różnego rodzaju zdarzają się każdemu. Jednak nawet te ostre nie zawsze oznaczają migrenę. W jej przebiegu poza bólami często pojawiają się też inne objawy, w tym wzrokowe, towarzyszące tzw. aurze poprzedzającej faktyczny ból. W takich przypadkach mamy do czynienia z przypadłością określaną jako migrena oczna. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Slide Slide Slide Slide
Spis treści:
Czym właściwie jest i u kogo występuje migrena oczna? Możliwe przyczyny migreny ocznej i czynniki inicjujące objawy Charakterystyka migreny z aurą wzrokową Jak zwykle wyglądają zaburzenia widzenia przed atakiem migreny? Na czym polega diagnostyka tej przypadłości? Farmakologiczne leczenie migreny ocznej Sposoby łagodzenia migrenowego bólu głowy Profilaktyka napadów migreny – jak uniknąć objawów migreny ocznej?
Czym właściwie jest i u kogo występuje migrena oczna?
Niekiedy bardzo silne bóle głowy bywają nazywane migreną. Warto jednak zaznaczyć, że migrena jest oddzielną przypadłością, która wprawdzie objawia się bólem głowy, ale często również innymi symptomami. Jest to przewlekła choroba występująca u osób w każdym wieku, ale najczęściej młodych dorosłych w przedziale od 20 do 30 lat. Częściej uskarżają się na nią kobiety. Na występowanie migrenowych bólów głowy nieco bardziej narażone są też osoby z nadwagą i otyłością, po przebytych urazach głowy, w stanach pozakrzepowych, żyjące w stresie czy uskarżające się na inne rodzaje bólu.
Schorzenie to dzieli się głównie na migrenę z aurą i bez niej. W pierwszym przypadku pojawiają się bóle głowy z towarzyszącymi im objawami różnego rodzaju, które najczęściej poprzedzają atak bólu. Gdy symptomy dotyczą narządu wzroku, mowa właśnie o migrenie ocznej – inaczej siatkówkowej.
Możliwe przyczyny migreny ocznej i czynniki inicjujące objawy
Migrena zaliczana jest do samoistnych bólów głowy, czyli takich, których przyczyny nie zostały dokładnie poznane. Jednak najprawdopodobniej jest to schorzenie genetyczne – zwiększoną częstotliwość migrenowych bólów głowy spotyka się u osób, których krewni pierwszego stopnia borykają się z tą przypadłością. Przypuszcza się, że za ból może odpowiadać skurcz naczyń krwionośnych w mózgu.
Migrena oczna może pojawić się samoistnie, ale chorzy często zauważają czynniki wyzwalające objawy. Źródłami migrenowego bólu głowy mogą być np.:
wzmożony wysiłek fizyczny,
silny stres, jak również okres odprężenia po nim,
emocje, w tym pozytywne,
zmiany hormonalne, np. w trakcie miesiączki,
zjedzenie niektórych pokarmów,
niedostateczna lub nadmierna ilość snu,
zmiana pogody,
zmiana ciśnienia, np. w czasie zmiany wysokości położenia.
Charakterystyka migreny z aurą wzrokową
Migrena oczna to zespół objawów neurologicznych i bólowych. Schorzenie najczęściej cechuje się bólem określanym jako pulsujący o różnym natężeniu. Może on obejmować całą głową, ale często jest jednostronny. Ponadto mogą występować dolegliwości, takie jak:
nudności,
wymioty,
nadwrażliwość na hałas,
nadwrażliwość na światło,
wrażliwość sensoryczna,
wzmożone czucie zapachów.
Natomiast symptomy poprzedzające ból głowy nazywa się aurą migrenową. Najczęściej aura zwiastuje napad migrenowy, ale zdarza się też, że występuje ona oddzielnie, a po jej ustąpieniu nie ma epizodu bólowego. Aura przyjmuje postać m.in.:
niedowładu – zmniejszenia siły i zakresu ruchu,
parestezji – mrowienia, kłucia, drętwienia,
afazji – zaburzeń mowy,
objawów wzrokowych.
Wymienione oznaki mogą występować jednocześnie lub oddzielnie w zależności od danego przypadku. Najczęściej u osób cierpiących na migrenę z aurą mają miejsce symptomy wzrokowe w postaci ograniczenia pola widzenia, mroczków przed oczami i błysków świetlnych. Takie objawy i bóle głowy nazywa się aurą migreny ocznej.
Jak zwykle wyglądają zaburzenia widzenia przed atakiem migreny?
Objawy migreny z aurą wzrokową zgłaszane przez pacjentów to najczęściej ubytki w polu widzenia i omamy wzrokowe. Bywają one określane jako okołośrodkowe błyski świetlne przybierające kształt litery C, mroczki, widzenie przez mgłę czy ciemne plamy. Niekiedy osoby z aurą oczną wskazują, że mają wrażenie falowania obrazu. Pojawiają się też tzw. symptomy zespołu Hornera, do których należy względne zwężenie źrenicy i milimetrowe opadnięcie powieki.
Na czym polega diagnostyka tej przypadłości?
Podejrzewając u siebie migrenę oczną, warto skonsultować się z lekarzem. Najczęściej specjalista stawia diagnozę na podstawie wywiadu. Niekiedy, np. gdy objawy pojawiły się nagle u osoby, która wcześniej nie skarżyła się na podobne dolegliwości, lekarz może zalecić dodatkowe badania, w tym badania okulistyczne, obrazowe (tomografię, rezonans magnetyczny) i laboratoryjne. Ich celem jest wykluczenie innych przyczyn bólu.
Farmakologiczne leczenie migreny ocznej
Leczenie migreny ocznej powinno być ustalone indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej przy łagodnych i umiarkowanych dolegliwościach stosuje się preparaty dostępne bez recepty, głównie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy naproksen. Często występują one w kombinacji z innymi substancjami. Natomiast w cięższych przypadkach stosuje się leki na receptę np. z grupy tryptanów.
Ważne jest, aby przyjąć leki szybko, najlepiej w ciągu kilku minut od pojawienia się bólu migrenowego. Późniejsze zastosowanie środków przeciwbólowych może być mniej skuteczne. U osób cierpiących z powodu migreny mogą występować nudności i wymioty. Niekiedy wskazane jest więc stosowanie również środków przeciwwymiotnych.
Sposoby łagodzenia migrenowego bólu głowy
Leczenie migreny ocznej polega na łagodzeniu dolegliwości. Poza lekami niekiedy ulgę mogą przynieść naturalne metody, które warto stosować jako wsparcie farmakoterapii. Niekiedy pomagają:
lekki masaż lub ucisk skroni,
okłady chłodzące,
wypicie kawy,
odpoczynek w ciszy i zaciemnionym pomieszczeniu,
techniki relaksacyjne.
Profilaktyka napadów migreny – jak uniknąć objawów migreny ocznej?
Migrena oczna jest trudną w leczeniu chorobą, ponieważ jej dokładne przyczyny nie są znane. Nie ma metod, które pozwoliłyby z całą pewnością uniknąć epizodów migreny, ale istnieją sposoby, które u części osób przynoszą pozytywne rezultaty. Ważne jest więc, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i wspierać farmakoterapię zdrowym stylem życia. W przypadku nawracającego bólu głowy bardzo ważna jest profilaktyka.
W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie środków farmakologicznych, które mogą nieco ograniczyć ryzyko napadów. Ponadto ważne jest unikanie czynników wyzwalających symptomy. Ludzie cierpiący na migrenę po pewnym czasie choroby zwykle są w stanie samodzielnie stwierdzić, co szkodzi im najbardziej.
W ramach łagodzenia bólu zastosowanie znajdują również techniki relaksacyjne. Pomoc można uzyskać także u fizjoterapeutów.
Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/85995,migrena-oczna,
https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150555,migrena-objawy-przyczyny-leczenie,
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/874/original/Strony_od_MpD_2011_09-9.pdf?1468500015.
PM-PL-XCDRN-24-00011