JAK RADZIĆ SOBIE Z MIGRENĄ?

JAK POSTĘPOWAĆ W
PRZYPADKU ATAKU MIGRENY?

Istnieją różne sposoby na to, żeby atak migreny przebiegał mniej dotkliwie i jak najkrócej. Trzeba po prostu wiedzieć jak 'z nią postępować'. Najważniejsze jest zastosowanie odpowiednich leków na migrenę, jak tylko pojawią się jej pierwsze objawy.
W ten sposób można zmniejszyć intensywność ataku migreny lub skrócić czas jego występowania. Ponadto warto również unikać sytuacji i czynników wywołujących ataki migreny.


Pierwszym moim krokiem w walce z migreną była dokładna analiza czynników, które mogą ją wywołać. Przeanalizowałam zarówno swoją dietę, tryb życia, jak i czynniki atmosferyczne. Zaczęłam nawet prowadzić dzienniczek migrenowy, w którym zapisywałam jak najwięcej szczegółów dotyczących dnia wystąpienia migreny, aby w przyszłości wychwycić wspólny element, a następnie go wyeliminować. – wypowiedź Hanny.¹


DZIENNICZEK MIGRENOWY

Załóż Dzienniczek Migrenowy. Dzienniczek pozwoli Ci lepiej poznać indywidualny przebieg Twoich ataków migreny i towarzyszących mu objawów. Być może dzięki temu uda Ci się ustalić, jakie na pozór niezwiązane z migreną, czynniki sprzyjają pojawianiu się ataków. Co wiecej, pokazując swój dzienniczek lekarzowi, ułatwisz mu postawienie właściwej diagnozy.

• Opisuj regularnie każdy atak migreny

• Zwróć uwagę na szczególy

• Pamiętaj o wypełnieniu wszystkich rubryk dzienniczka

Pobierz dzienniczek PDF

Zapobieganie atakom migreny²:

Ćwicz regularnie

Ćwicz regularnie;

powszechnie wiadomo, że ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres oraz stymulują organizm do wytwarzania substancji chemicznych zmniejszających odczuwanie bólu.

Unikaj stresu

Unikaj stresu;

Pamiętaj o odpoczynku i staraj się unikać stresujących sytuacji. Spróbuj znaleźć swój sposób na relaksowanie się, np. zacznij ćwiczyć jogę, naucz się technik relaksacyjnych.

Uporządkuj swój plan dnia

Uporządkuj swój plan dnia;

Odżywiaj się zdrowo: nie pomijaj posiłków, jedz o regularnych porach. Każdego dnia kładź się spać o tej samej porze i wstawaj o tej samej godzinie. Pij dużo wody (co najmniej 1,5 litra dziennie).

Unikaj napojów dietetycznych

Unikaj napojów dietetycznych;

Napoje 'light' zawierają słodziki zwiększające ryzyko wystąpienia ataków migreny.

Unikaj alkoholu

Unikaj alkoholu;

Jest jedną z przyczyn występowania migreny.

Rzuć palenie

Rzuć palenie;

Poza złym wpływem na zdrowie - palenie może także być przyczyną wystąpienia ataku migreny.

Leki na migrenę

Leki na migrenę

Istnieją leki opracowane specjalnie z myślą o cierpiących na migrenę. Na przykład Excedrin MigraStop. Poniżej kilka najważniejszych informacji o tym, jak właściwie stosować leki na migrenę:

  • Stosuj specjalistyczne leki, które zwalczają nie tylko ból głowy, ale również inne objawy migreny.
  • Nie czekaj na to aż atak się rozwinie, zastosuj lek od razu po wystąpieniu pierwszych objawów.
  • Nie przekraczaj zalecanej dawki leku – może to spowodować ból głowy wywołany przedawkowaniem!
  • Lek każdorazowo należy popić szklanką wody.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czym jest migrena?