Czym jest migrena?

O MIGRENIE

Dyskusjom o migrenie towarzyszy wiele niejasności. Trudno jest precyzyjnie wytłumaczyć, czym ona właściwie jest - szczególnie osobom, które nigdy jej nie doświadczyły.


O migrenie

Jak to wygląda "od środka"?

Przyjmuje się, że migrena zaczyna się, gdy neurony w mózgu zaczynają nieprawidłowo przesyłać reakcje na bodźce wewnętrzne lub środowiskowe, uwalniając substancje chemiczne, które powodują obrzęk i rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Receptory bólu, otaczające te naczynia, przekazują sygnały bólowe do wyższych ośrodków mózgu i wytwarzają pierwsze uczucie pulsującego bólu głowy. Czynności, które zwykle nie powodują żadnego dyskomfortu np. czesanie włosów, nagle stają się bolesne i nie do wytrzymania. Warto sięgnąć po leki jak najszybciej – tylko wtedy możliwa jest kontrola nad atakiem migreny¹.


Różnica pomiędzy migreną a zwykłym bólem głowy

Pulsujący, jednostronny i długotrwały - to przymiotniki, które najlepiej odzwierciedlają charakter migrenowego bólu głowy. Ten tak trudny do zniesienia ból zazwyczaj nie ustąpi sam z siebie. Zwłaszcza, że nie jest to tylko ból głowy, ale też cała gama bardzo nieprzyjemnych objawów towarzyszących

Otwieram oczy i już wiem! jest mi skrajnie niedobrze, oczy same zamykają sie od światła dnia. Pierwsze torsje, spuchnięte oczy, światłowstręt i to wredne tykanie zegara na ścianie. Bezlitośnie tik-tak i co pół godziny bim-bom. Nie wytrzymuje! Czemu on tak głośno wali! Znów torsje! Ból rozsadza mi lewą skroń, wyciska oko z oczodołu, a zegar tyka. To dopiero godzina, a wiem, że ból nie minie przed upływem 24-36 takich godzin! - tak o migrenie mówi Barbara, cierpi na migrenę od 20 lat.² -

Ten jednostronny ból przeszkadza w prowadzeniu konwersacji czy nawet myśleniu. Podczas ataku pragniemy zamknąć się w ciemnym, wyciszonym pokoju aż do momentu jego zakończenia.

Ten pulsujący, rozdzierający ból... on nie daje mi spokoju, nie mogę myśleć, nie mogę się skupić, zimny dreszcz ogarnia moje ciało... Marzę o tym, żeby się gdzieś schować, ukryć przed natłokiem obowiązków, którym nie jestem w stanie podołać...przynajmniej nie dziś. - wypowiedź Katarzyny² -

Migrena z „aurą”. Odczuwa ją jedna trzecia osób cierpiących na migreny3. W tym przypadku faza bólu poprzedzona jest przez objawami zaburzeń widzenia takimi jak: mroczki, błyski migające przed oczami zygzaki. Chory może także odczuwać drętwienie kończyń i twarzy. Nie raz pojawiają się problemy z wysławianiem się. Dowiedz się więcej o przebiegu ataku migreny.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czym jest migrena?