Czym jest migrena?

JAK PRZEBIEGA
ATAK MIGRENY?

Migrenę, oprócz bólu głowy, charakteryzuje występowanie objawów towarzyszących, takich jak światłowstręt, dźwiękowstręt, nudności. Jednak choroba nie zawsze musi przebiegać u wszystkich tak samo i zdarza się nawet, że kolejne napady migreny u tej samej osoby mogą się od siebie różnić. Jednak typowy atak migreny możemy podzielić na cztery fazy: fazę zwiastunów, fazę aury, fazę bólu głowy oraz fazę ponapadową.


Faza zwiastunów

Fazę zwiastunów można zaobserwować na kilka dni do kilku godzin przed wystąpieniem właściwych objawów migreny. Wtedy osoby mogą czuć rozdrażnienie, przygnębienie lub zmęczenie. Mogą także pojawić się problemy z koncentracją. Wszystko to może być połączone z dolegliwościami takimi jak: nudności lub wzmożony apetyt na określone potrawy, zaburzenie wzroku lub silna potrzeba ziewania. U niektórych osób faza ta charakteryzuje się zmiennością nastrojów (depresją, gniewem a nawet euforią). Są też i tacy, którzy "po prostu wiedzą", że wkrótce zacznie się atak migreny.

Kiedy zbliża się migrena nagle nastrój mój się zmienia. Jestem senna, apatyczna, zmiana ta jest dramatyczna. – wypowiedź Katarzyny¹ –

Faza aury

Objawy aury występują u około jednej trzeciej osób cierpiących na migrenę². Faza aury polaga na pojawieniu się ogniskowych objawów neurologicznych. W polu widzenia mogą pojawić się białe plamy, jasne lub błyskające światła, kolorowe zygzaki rozciągające się przed oczami. Często możemy odczuwać mrowienie lub drętwienie, zaczynające się zazwyczaj od palców jednej ręki i rozchodzące się na ramię aż do jednej strony głowy lub języka. Inny, rzadszy przejaw aury, to trudność w mówieniu bądź problem z doborem odpowiednich słów. Aura rozwija się stopniowo, zazwyczaj w okresie bezpośrednio poprzedzajacym wystąpienie bólu głowy i trwa od 5 do 20 minut, i nie dłużej niż 60 minut.

Znienacka pogarsza mi się wzrok. Nie mogę czytać, bo coraz większy fragment tekstu zmienia się w czarną dziurę. Potem wzrok wraca do normy, ale od zewnętrznej cześci oka, nadciągają zygzaki. Niczym wężyki wijące się w wodzie, przesuwają się w kierunku środka oka i nie znikają, gdy oko zamykam. Dodatkową atrakcję stanowi kilkuminutowe zakłócenie w kojarzeniu. Polega na tym, że nie mogę proawidłowo złożyć zdania, albo przypomnieć sobie nazwiska osoby, którą doskonale znam. – wypowiedź Anety¹ –

Faza bólu głowy

Faza bólu głowy jest najbardziej dotkliwa dla większości cierpiących na migrenę, może trwać od 4 do 72 godzin². Najczęściej ból głowy pojawia się jednostronnie, zazwyczaj odczuwalny jest w części czołowej lub w skroni. To ból o charakterze pulsującym, umiarkowany lub intensywny. Faza bólu głowy przy ataku migreny może być połączona z nudnościami, wymiotami lub nadwrażliwością na światło i dźwięk. Dowiedz się więcej o objawach migreny.

Kiedy aura się skończy przez chwilę nic się nie dzieje, a potem niesamowity ból głowy, tak silny, że każdy najmniejszy ruch np. włosa na głowie sprawia uczucie jakby w środku mojej głowy była tykająca bomba, która zaraz eksploduje. – wypowiedź Karoliny¹ –

Faza ponapadowa

Gdy ból głowy słabnie, następuje powolne ustępowanie objawów. Wówczas taka osoba czuje się zmęczona, rozdrażniona, przygnębiona. Faza ponapadowa jest nazywana 'kacem migrenowym'. Może minąć jeszcze cały dzień, zanim poczuje się znowu dobrze.

Budzę sie z lekkim bólem głowy i suchotą w buzi tak jak bym miała kaca, męczę się tak przez pół dnia licząć godziny do końca pracy po czym wszystko znika jak bańka mydlana i wracam do życia w którym nie wiem od czego zacząć. – wypowiedź Jolanty¹ –

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czym jest migrena?