Czym jest migrena?

DLACZEGO MIGRENY TAK
CZĘSTO WYSTĘPUJĄ U KOBIET?


Wszystko przez ten stres...

Stres to jeden z najważniejszych czynników, które mogą wywołać migrenę¹. Na migreny związane ze stresem szczególnie narażone są kobiety pomiędzy 20 a 45 rokiem życia. Kobietom w tym wieku często trudno zachować równowagę pomiędzy ich rolą w domu a pracą zawodową. Czy wiesz, że na migreny cierpi trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn? ² ³

Pranie, sprzątanie, gotowanie niestety to większość czynności z którymi żona i Mama musi sobie radzić, gdyż nie zawszę można liczyć na męża. Niestety czasami pojawia się migrena która psuje nam całe plany i potrafi rozłożyć nas na cały dzień.
– wypowiedź Ani4

Migreny u kobiet

Migreny a menstruacja

Menstruacja również jest potencjalnym czynnikiem wyzwalającym migrenę,
ponad 50% kobiet zgłasza związek między menstruacją a migreną³.

U mnie ma to ścisły związek z miesiączką (w okresie ciąży miałam spokój), przypadłość odziedziczyłam w spadku po babci a ona po swojej babci. Czyli co drugie pokolenie obdarzane jest tym cierpieniem. – wypowiedź Hanny4

Występowanie migreny menstruacyjnej można wyjaśnić poprzez szybki spadek poziomu estrogenu (a konkretnie progesteronu) tuż przed rozpoczęciem menstruacji. Ten spadek ma wpływ na receptory serotoniny, które odgrywają ważną rolę w wyzwalaniu bólu głowy.

Obniżenie poziomu estrogenu wpływa także na obniżenie progu wrażliwości na ból, zwiększając stopień odczuwania bólu i obniżając sprawność podczas ataku migreny, co może wyzwalać migrenę bez aury5.

Wyróżniamy dwa rodzaje migreny menstruacyjnej5

Typowa migrena menstruacyjna

Ataki występują tylko w okresie od 2 dni przed do 3 dni po menstruacji i nie występują poza tym okresem.

Migrena związana z menstruacją

Ataki występują głównie od 2 dni przed do 3 dni po menstruacji, ale mogą także występować w innym czasie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czym jest migrena?